​Ursula von der Leyen: Jo më shantazhe për energjinë nga Rusia

Evropë

​Ursula von der Leyen: Jo më shantazhe për energjinë nga Rusia

Më: 24 mars 2022 Në ora: 20:03
Ursula von der Leyen

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen deklaroi sot se Rusia nuk do të jetë më në gjendje të përdorë energjinë për të shantazhuar Evropën.

Ajo tha se Rusia nuk do të lejohet të kërkojë pagesë në rubla për naftën dhe gazin e saj, siç ka njoftuar Moska, pasi kjo do të ishte anashkalimi i sanksioneve.

"Ky do të ishte një vendim i njëanshëm dhe një shkelje e qartë e kontratës. Do të ishte një përpjekje për të anashkaluar sanksionet. Ne nuk do të lejojmë që sanksionet tona të anashkalohen. Koha kur energjia mund të përdoret për të na shantazhuar ka mbaruar," tha Ursula von der Leyen.

Më parë, kancelari gjerman Olaf Scholz gjithashtu refuzoi të paguajë energjinë në rubla, duke thënë se monedha për pagesat ishte specifikuar në kontrata.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat