Shkrimi për vrasjen e Putinit, Rusia padit gazetën italiane La Stampa

Evropë

Shkrimi për vrasjen e Putinit, Rusia padit gazetën italiane La Stampa

Nga: G.B Më: 25 mars 2022 Në ora: 13:21
Ambasadori rus në Itali, Sergey Razov, bën një deklaratë para prokurorisë së Romës/ Reuters

Ambasadori rus në Itali, Sergey Razov, ka njoftuar se po padit gazetën italiane La Stampa për një artikull që ngriti mundësinë e vrasjes së Vladimir Putin, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

"Eshtë e panevojshme të thuhet se kjo bie ndesh me rregullat e gazetarisë dhe moralit," u tha Razov gazetarëve përpara zyrës së prokurorit në Romë pasi ai kishte depozituar padinë.

La Stampa publikoi një analizë këtë javë me titullin "Nëse vrasja e tiranit është e vetmja mundësi".

Në artikull thuhej se nëse të gjitha opsionet e tjera dështonin për të ndalur pushtimin rus të Ukrainës, zgjidhja e vetme do të ishte që dikush të vriste liderin rus.

Duke folur përmes një përkthyesi, z. Razov tha se padia e tij akuzonte gazetën për kërkimin dhe faljen e një krimi.

La Stampa nuk i ishte përgjigjur një kërkese për koment nga Reuters në kohën e shkrimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat