Shteti i Evropës ku çmimi i bukës pritet të shkojë në 10 euro

Evropë

Shteti i Evropës ku çmimi i bukës pritet të shkojë në 10 euro

Më: 27 mars 2022 Në ora: 10:58
Foto ilustrim

Në Gjermani pritet që një bukë të shitet për 10 euro për shkak të problemeve në zinxhirin e furnizimit të shkaktuar nga konfliktet mes Rusisë dhe Ukrainës.

Lufta mes Rusisë dhe Ukrainës ka shkaktuar rritje të çmimeve ushqimore në gjithë Evropën.

Për shkak se shtetet evropiane po e kanë të pa mundur importimin nga Ukraina, është raportuar se çmimi i bukës në Gjermani mund të rritet deri në 10 euro.

Klaus-Peter Lucht, nënkryetar i Shoqatës së Fermerëve të Schleswig Holstein, tha se çmimi i një buke që shitet për 3-4 euro në Gjermani së shpejti mund të rritet në 10 euro.

Thuhet se rritja e tepruar e çmimit të bukës dhe ushqimeve në Gjermani është shkaktuar nga fakti se çmimet e grurit janë dyfishuar në krahasim me një vit më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat