Fjalimi i zjarrtë i eurodeputetit bleg shtang Borellin

Evropë

Fjalimi i zjarrtë i eurodeputetit bleg shtang Borellin

Më: 6 prill 2022 Në ora: 16:23
Guy Verhofstadt ka mbajtur një fjalim të zjarrtë në Parlamentin Evropian

Eurodeputeti belg, Guy Verhofstadt, ka mbajtur një fjalim të zjarrtë në Parlamentin Evropian, duke e lënë të shtangur shefin e diplomacisë së BE-së, Josep Borell.

Verhofstadt ka kritikuar politikën e sanksioneve të Bashkimit Evropian duke thënë se një politikë e tillë ku vendosen sanksionet hap pas hapi, nuk funksionon me një autokrat si Vladimir Putin.

Guy Verhofstadt ka thënë se duhet të sanksionohen 6 mijë persona të cilët e rrethojnë Vladimir Putinin, listën e të cilëve e ka përgatitur Alexey Navalny.

“Këta janë njerëzit që duhet t’i godisni”, ka thënë eurodeputeti belg, duke kërkuar që të ndryshohet strategjia e Bashkimit Evropian.

“Duhet të shkohet me një pako të plotë të sanksioneve”, ka thënë Guy Verhofstadt, i cili ka thënë se nëse vazhdohet me avazin e vjetër atëherë do të ketë më shumë jetëra të humbura nga radhët e Ukrainës.

Në fund Guy Verhofstadt ka kritikuar edhe Gjermaninë për qëndrimet e mbajtura.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat