Zelensky: Ukraina mund t’i japë fund rrethimit të Mariupolit me armë të rënda

Evropë

Zelensky: Ukraina mund t’i japë fund rrethimit të Mariupolit me armë të rënda

Nga: M.H. Më: 12 prill 2022 Në ora: 06:05
Volodymyr Zelensky

Forcat ukrainase mund t'i japin fund rrethimit rus të Mariupolit nëse furnizohen me armë të rënda, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij video të hënën.

Kur bëhet fjalë për armët e nevojshme, ne ende varemi nga furnizimi, nga partnerët tanë. Fatkeqësisht, nuk po marrim aq sa duhet për t'i dhënë fund kësaj lufte më shpejt. Për të shkatërruar plotësisht armikun në tokën tonë. Dhe për të përmbushur ato detyra që janë të dukshme për secilin nga njerëzit tanë. Në veçanti, për të zhbllokuar Mariupolin”, tha Zelensky, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Nëse do të kishim avionë dhe mjaft mjete të blinduara të rënda, artileri të nevojshme, do të ishim në gjendje ta bënim këtë”, tha ai, por ne ende duhet të biem dakord për këtë. Ne ende duhet të bindim. Ne ende duhet të shtrydhim vendimet e nevojshme. Jam i sigurt se do të marrim pothuajse gjithçka që na nevojitet. Por jo vetëm koha po humbet. Jetët e ukrainasve po humbasin. Jetë që nuk mund të kthehen më.

Kujtojm që gjenerali Valery Zaluzhny, komandanti i Forcave të Armatosura të Ukrainës, tha të hënën se "mbrojtja e Mariupolit vazhdon" mes luftimeve të ashpra midis forcave ukrainase brenda qytetit të rrethuar dhe trupave ruse dhe separatistëve pro-rusë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat