Böögg shpërtheu vetëm pas 37 minutash e 59 sekondash, Zvicrën e pret një verë e keqe

Evropë

Böögg shpërtheu vetëm pas 37 minutash e 59 sekondash, Zvicrën e pret një verë e keqe

Nga: M.L. Më: 25 prill 2022 Në ora: 20:20
Gjatë djegies, grupe kalorësish nga repartet rrethouan njeriun prej bore

Shpërthimi i zjarrit në Böögg zgjati shumë këtë vit: Koka e tij shpërtheu pas më pak se 38 minutave. Kjo ngre shqetësimin se na pret një verë e keqe.

Böögg si parashikues i motit

Thuhet se sa më shpejt që zjarri të arrijë figurën e njeriut prej dëbore përkatësisht kokën e tij të mbushur me fishekzjarre, aq më e bukur do të jetë vera.

Vetëm pas 37 minutash e 59 sekondash të thyerjes së rekordeve ndodhi shpërthimi i madh: Koka e Böögg shpërtheu të hënën në Sechseläuten të Cyrihut pas një kohe shumë të gjatë. Ky nuk është parashikim i mirë për verën, shkruan gazeta zvicerane blick.ch transmeton “Bota sot”.

Ndoshta ishte druri i lagur. Shiu kishte pushuar vetëm në mesditë, duke lënë pas një grumbull me dru të lagur. Prandaj, Böögg mori kohën e tij para se koka e tij të shpërthejë. Sipas traditës, pirgu i drurit u ndez me përpikmëri në goditjen e gjashtë të “Shën Pjetrit” - por më pas asgjë zjarri nuk shpërtheu për një kohë të gjatë.

Vetëm pas rreth 30 minutash shpërtheu i pari nga 140 fishekzjarrët. Vetëm pas 37 minutash e 59 sekondash koka e Böögg fluturoi në ajër. Paraardhësi i tij nga viti 2021, i cili duhej të kalonte në Grykën Schöllenen në Uri për shkak të Coronës, zgjati shumë më pak në pak më pak se 13 minuta.

Kjo do të thotë se vera e vitit 2022 në fakt do të jetë edhe më e keqe se vera e vitit 2021. Dhe siç dihet, kjo ka hyrë në histori si vera e përmbytjeve.

Megjithatë, ka ende shpresë që vera të jetë ende e ngrohtë dhe e bukur. Si një motiolog, Böögg shpesh është i gabuar. Nëse ai e parashikon verën saktë, ajo mund të quhet një hit me fat me ndërgjegje të pastër.

Për herë të parë që nga fillimi i pandemisë korona, Festivali i Pranverës së Cyrihut mund të mbahet si zakonisht. Rreth 3,500 anëtarë të gardës marshuan nëpër qendrën e qytetit në muzikë marshuese.

Atyre iu bashkuan të ftuar nderi si Presidenti Federal Ignazio Cassis (FDP), sipërmarrësi Hausileuteegger, ish-"Mister Corona" Daniel Koch, legjenda e skijimit Bernhard Russi dhe kryebashkiaku i Cyrihut Corine Mauch (SP). Mijëra spektatorë u rreshtuan në rrugë dhe u dorëzuan buqeta me lule të famshmëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat