Von der Leyen: Agresioni i Rusisë është një kërcënim i drejtpërdrejtë për Evropën

Evropë

Von der Leyen: Agresioni i Rusisë është një kërcënim i drejtpërdrejtë për Evropën

Më: 26 prill 2022 Në ora: 06:35
Ursula von der Leyen

Agresioni i Rusisë në Ukrainë është një kërcënim i drejtpërdrejtë për sigurinë e Evropës, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë një vizite në Indi të hënën.

Duke synuar dhe vrarë civilë të pafajshëm. Rishikimi i kufijve me forcë. Duke nënshtruar vullnetin e një populli të lirë. Kjo bie ndesh me parimet thelbësore të sanksionuara në Kartën e OKB-së. N

ë Evropë, ne e shohim agresionin e Rusisë si një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë tonë", tha von der Leyen në një fjalim në “Raisina Dialogue”, një konferencë gjeopolitike në Nju Delhi, shkruan Aljazeera.

Ajo tha se agresioni i paprovokuar dhe i pajustifikuar i Moskës kundër Ukrainës do të ishte një dështim strategjik dhe se Bashkimi Evropian po bënte gjithçka që mundet për të ndihmuar Ukrainën të luftojë për lirinë e saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat