19,000 prona të kërcënuara me bllokadë: Mali i Zi ngrin pronat ruse?

Evropë

19,000 prona të kërcënuara me bllokadë: Mali i Zi ngrin pronat ruse?

Më: 7 maj 2022 Në ora: 21:02
Mali i Zi

Mali i Zi do t’i bashkohet menjëherë paketës së re të sanksioneve të BE-së kundër Rusisë, e cila i referohet pezullimit të biznesit në sektorin e pasurive të paluajtshme me qytetarët rusë, shkruan Pobjeda.

Gazeta vë në dukje se në Mal të Zi, rusët zotërojnë ose janw bashkëpronar nw 19,000 prona dhe pothuajse katër milionë metra katrorë tokë.

Pjesa më e madhe e këtyre pasurive të paluajtshme, 98 për qind, janë në komunat bregdetare, dhe më së shumti në Budva dhe Tivar, sipas gazetës së Podgoricës.

Sipas Bloomberg, gazetarët e të cilit kishin një pasqyrë të dokumentit të Komisionit Evropian, ndalimi i të bërit biznes në sektorin e pasurive të paluajtshme nuk do të zbatohet për rusët që kanë shtetësi ose qëndrim, ose leje qëndrimi në Bashkimin Evropian dhe Zvicër.

Propozimi legjislativ i Komisionit Evropian do të ndalojë transaksionet e pronave me shtetasit, rezidentët dhe subjektet ruse duke ndaluar shitjen ose transferimin, drejtpërdrejt ose tërthorazi, të “të drejtave të pronësisë” ndaj pronave të paluajtshme të vendosura në territorin e Bashkimit ose aksioneve në kompani dhe fonde investimi në Ekrani. Pasuri të paluajtshme në pronësi ruse”.

Nuk dihet se sa është vlera totale e pasurive të paluajtshme ruse në Mal të Zi, apo nëse ka lidhje me oligarkët pranë presidentit rus Vladimir Putin, pasuritë e të cilëve po ngrihen për shkak të pushtimit të Ukrainës, në përputhje me sanksionet e BE-së, SHBA-së dhe Britaninë e Madhe.

Vetëm në nëntë muajt e parë të vitit 2021, qytetarët rusë investuan pothuajse 13 milionë euro në pasuri të paluajtshme në bregdetin malazez, sipas të dhënave të Bankës Qendrore.

Ndërsa bankat më të mëdha ruse u përjashtuan nga programi SWIFT, i cili pengonte pagesat nga dhe në llogaritë ruse, pothuajse një e katërta e rusëve që planifikonin të shisnin pronat e tyre në Mal të Zi hoqën dorë sepse kishin një problem ku t’i merrnin paratë.

Në vend që të shesin, rusët tani po blejnë prona të paluajtshme në Mal të Zi, shkruan gazeta, duke cituar se një pjesë e të ashtuquajturës shtresa e mesme po e lë Rusinë nën sanksione dhe disa prej tyre janë të interesuar të vendosen përgjithmonë ose përkohësisht në Mal të Zi.

Kusht për dhënien e lejes së qëndrimit, sipas Ligjit për të huajt, është punësimi ose pronësia e pasurisë së paluajtshme në Mal të Zi, e cila u mundëson hapjen e llogarive bankare në bankat malazeze.

Rusët e pasur zotërojnë kryesisht prona të paluajtshme në komplekse rezidenciale luksoze si Porto Montenegro, Zavala, Portonovo ose Lustica Bay. Rusët ishin gjithashtu përfituesit kryesorë të shtetësisë ekonomike, nëse investonin 250 mijë euro në prona të paluajtshme në veri dhe 450 mijë euro në bregdet.

Nga fundi i vitit 2020 deri në mesin e shkurtit të këtij viti, kur ndaj tyre u votua mosbesimi, qeveria e Zdravko Krivokapiqit u dha gjithsej 315 shtetësi nderi, prej të cilave 291 ekonomike.

Nuk dihet nëse mes tyre ka persona që janë në listën e zezë të BE-së, SHBA-së dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Nga rusët më të njohur, pronat e paluajtshme në Mal të Zi janë në pronësi të biznesmenëve Oleg Deripaska dhe Andrej Malevski, dhe prokurorit të Moskës Denis Popov, shkruan “Pobjeda”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat