​Radman: NATO të angazhohet më fuqishëm në Ballkanin Perëndimor

Evropë

​Radman: NATO të angazhohet më fuqishëm në Ballkanin Perëndimor

Më: 15 maj 2022 Në ora: 14:08
Gordan Gërliq Radman

Shefi i diplomacisë kroate, Gordan Gërliq Radman mbrëmë para takimit joformal të NATO-s në Berlin apeloi se Aleanca duhet në mënyrë më të fuqishme të angazhohet në Ballkanin Perëndimor.

“Duhet një angazhim më i fuqishëm i NATO-s në Evropën Juglindore dhe në Ballkanin Perëndimor kur bëhet fjalë për demokraci dhe të gjitha proceset e tjera reformuese në këto vende, theksoi Gërliq Radman.

Ai u përqendrua në krizën në Bosnjë e Hercegovinë dhe nevojën e ndryshimit të ligjit zgjedhor, që duhet të rregullojnë barazinë e tre popujve konstruktiv në pajtim me Marrëveshjen e Dejtonit dhe të Parisit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat