"Nuk do të hezitoja.. Nëse shoh një ushtar rus, e di se çfarë të bëj”

Evropë

"Nuk do të hezitoja.. Nëse shoh një ushtar rus, e di se çfarë të bëj”

Më: 16 maj 2022 Në ora: 15:40
Ish-profesionisti i tenisit Sergei Stachowski e di saktësisht se çfarë do të bënte nëse do të takonte një ushtar rus. (Imazhi: AFP)

Ish-profesionisti i tenisit Sergei Stachowski (36) ka qenë në ushtrinë ukrainase që nga fillimi i luftës. Herë pas here ai tregon se si ndodhi dhe si po kalon atje. Njeriu që mposhti Federerin në Wimbledon 2013 u zhvendos pa asnjë njohuri ushtarake.

“Efektivisht kemi fjetur me kallashnikov pranë nesh. Nëse ka një sulm, duhet të jesh gati”, përshkruan Stachowski për BBC ditët e tij të hershme në ushtri. Me daljet e tij në shtyp, ai përpiqet të sensibilizojë botën dhe t'i tregojë se çfarë po ndodh realisht.

Ai u trondit nga shkatërrimi në Bucha, një periferi e Kievit ku filloi lufta. Ka prova që civilët janë kapur, përdhunuar dhe vrarë.

“Ajo që ata bënë atje dhe si e bënë është shumë çnjerëzore. Nuk mund të përshkruaj se sa e madhe është urrejtja për ushtrinë ruse”, tha Stachowski.

Njerëzit në Bucha nuk do të kishin një shans për të mbijetuar. Për 36-vjeçarin është e qartë: «Nuk do të hezitoja. Nëse shoh një ushtar rus, e di se çfarë të bëj”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat