Lija e majmunëve - ky është vendi i parë që po vendos karantinë për personat e infektuar

Evropë

Lija e majmunëve - ky është vendi i parë që po vendos karantinë për personat e infektuar

Nga: M.L. Më: 22 maj 2022 Në ora: 17:11
Ky mikrograf elektronik tregon virusin e lisë së majmunit të pjekur, në formë ovale (l) dhe virionet e papjekura sferike (r) që rrjedhin nga një mostër e lëkurës njerëzore.

Sipas ekspertëve, rritja e shfaqjes së lisë së majmunëve në shumë vende jashtë Afrikës është e pazakontë. Në përgjigje ndaj sëmundjes virale, Belgjika është vendi i parë në botë që vendos një kërkesë karantine për njerëzit e infektuar, shkruan Focus.de , transmeton "Bota sot".

Numri i rasteve të lisë së majmunëve do të vazhdojë të rritet në të ardhmen e afërt. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe ekspertë të tjerë presin këtë. Belgjika ishte vendi i parë në botë që reagoi ndaj sëmundjes - dhe vendosi një kërkesë karantine për njerëzit e infektuar.

Prandaj, të prekurit do të duhet të izolohen për 21 ditë. Megjithatë, detyrimi nuk vlen për personat e kontaktit. Deri më tani, në Belgjikë janë raportuar tre raste të lisë së majmunëve.

Tre raste të konfirmuara të lisë së majmunëve në Gjermani

Tre raste të sëmundjes virale janë konfirmuar tani në Gjermani, një në Mynih dhe dy në Berlin. Në North Rhine-Westphalia, sipas Ministrisë Shtetërore të Shëndetësisë, ka indikacione "të kontaktit të mundshëm midis njerëzve dhe virusit të lisë së majmunit".

Që nga e shtuna, OBSH raporton rreth 90 infeksione të konfirmuara dhe 30 raste të dyshuara në vendet ku virusi, i cili është vendas në Afrikën Perëndimore dhe Qendrore, normalisht nuk shfaqet. Sipas autoriteteve shëndetësore, vetëm në Spanjë tani janë konfirmuar 30 raste. Përveç kësaj, janë të paktën 23 raste të tjera të dyshuara, raportuan njëzëri disa media.

OBSH bën thirrje për veprim

Për të ndaluar përhapjen, është "urgjentisht e nevojshme" të rritet ndërgjegjësimi për sëmundjen virale, tha OBSH në Gjenevë të shtunën mbrëma. Për më tepër, rastet do të duhej të identifikoheshin dhe izoloheshin në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe do të duhej të gjurmoheshin rrugët e infektimit. Ekspertët nuk shohin arsye për shqetësim për publikun e gjerë.

“Bazuar në njohuritë e disponueshme deri më tani, ne supozojmë se virusi nuk transmetohet aq lehtë dhe se ky shpërthim mund të kufizohet”, tha Ministri i Shëndetësisë Karl Lauterbach (SPD). Clemens Wendtner, kryemjeku i klinikës infektiologjike të spitalit Schwabing, ku trajtohet i sëmuri me li majmuni, në Mynih, thotë: Kjo është një sëmundje që, për mendimin tim, nuk ka potencial të përbëjë një kërcënim masiv për popullatën.

Infeksioni zakonisht shoqërohet me simptoma të lehta

Sipas OBSH-së, sëmundjet e identifikuara aktualisht prekin kryesisht - por jo ekskluzivisht - burrat që kanë seks të njëjtë. Në të gjitha rastet që aktualisht janë duke u analizuar gjenetikisht, patogjen është varianti i Afrikës Perëndimore, duke përfshirë pacientin në Mynih. Në krahasim me variantin e Afrikës Qendrore, ai përgjithësisht çon në kurse më të buta.

Sipas autoriteteve shëndetësore, virusi zakonisht shkakton vetëm simptoma të lehta si ethe, dhimbje koke, dhimbje muskujsh dhe skuqje të lëkurës. Megjithatë, lija e majmunit mund të ketë edhe ecuri të rënda, në raste individuale janë të mundshme sëmundjet fatale. Virusi patogjen transmetohet kryesisht përmes kontaktit të drejtpërdrejtë ose kontaktit me materiale të kontaminuara.

Pacientët gjermanë me li të majmunëve në gjendje stabile 

"Supozimi i përgjithshëm është se lija e majmunëve në Afrikën Perëndimore ka një shkallë të përgjithshme të vdekshmërisë prej 1 për qind, e cila prek kryesisht fëmijët nën moshën 16 vjeç," tha Wendtner. "Por duhet të keni parasysh se këto të dhëna nga Afrika nuk janë domosdoshmërish të transferueshme në sistemin e kujdesit shëndetësor në Evropë ose SHBA. Vdekshmëria do të ishte më e ulët këtu."

Sipas mjekëve dhe autoriteteve, pacientët në Gjermani janë mirë. Pacienti i Mynihut kishte relativisht pak simptoma, tha Wendtner. Gjendja e dy pacientëve në Berlin është stabile, siç njoftoi të shtunën Departamenti i Shëndetësisë së Senatit. Deri më tani është e paqartë se me cilin variant janë infektuar këta dy, analizat përkatëse po kryheshin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat