Inflacioni në ushqim, më i larti në 13 vjetët e fundit në Britani

Evropë

Inflacioni në ushqim, më i larti në 13 vjetët e fundit në Britani

Më: 21 qershor 2022 Në ora: 11:09
Foto ilustrim

Konsumatorët britanikë janë duke u përballur me rritjen më të shpejtë të faturave ushqimore në 13 vjetët e fundit. Kështu që kriza e kostos së lartë të jetesës është duke prekur familjet.

Inflacioni i ushqimit ka kërcyer në 8.3 më 12 qershor nga 7 përqind që ishte në fillim të vitit.

Sipas të dhënave të fundit ky është çmimi më i lartë i regjistruar që prej prillit 2009, raporton Guardian.

Sipas trendit fatura vjetore për ushqim pritet të kërkesë në 380 funta, duke shtuar se njerëzit edhe janë duke u përballur me faturat e shtrenjta të energjisë dhe çmimin rekord të naftës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat