​Valë e re me COVID në Evropë, shikoni ku po rritet numri i të infektuarve

Evropë

​Valë e re me COVID në Evropë, shikoni ku po rritet numri i të infektuarve

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 17:28
Foto ilustrim

Vendet evropiane po shohin një rritje të konsiderueshme të rasteve me COVID të shkaktuara nga nënvariantet shumë infektive të omicron, duke rritur frikën për një valë të re duke pasur parasysh rënien e mbrojtjes që ofron vaksina dhe fillimin e sezonit të udhëtimeve verore, raporton CNN.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) paralajmëroi javën e kaluar se "një rritje e nivelit të infeksionit të raportuar për (nënvariantet e Omicron) BA.4 dhe BA.5 tregon se ato do të bëhen dominuese" në të gjithë Bashkimin Evropian dhe ka të ngjarë për të rezultuar në rritje të rasteve.

Infeksionet janë në rritje në disa vende, duke përfshirë Portugalinë, Gjermaninë, Francën, Greqinë, Austrinë, Italinë, Zvicrën dhe Spanjën, sipas projektit OWID të Universitetit të Oksfordit, i cili po monitoron pandeminë.

Studimet e reja kanë treguar se nënvariantet e omicron BA.4 dhe BA.5, krahasuar me ato të mëparshme, shmangin më me shkathtësi sistemin imunitar. Kjo do të thotë se as infeksionet e mëparshme dhe as vaksinat nuk ofrojnë mbrojtje veçanërisht të fortë kundër nënvarianteve, gjë që i bën ato dominuese.

Megjithatë, BA.4 dhe BA.5 nuk duket se çojnë në sëmundje të rënda. Megjithatë, si me valët e mëparshme, rritja e rasteve mund të rezultojë në një rritje të shtrimeve në spital dhe vdekjeve, raportoi ECDC.

Ndikimi i mundshëm i një prej nënvarianteve - BA.5 - është më i dukshëm në Portugali, ku ka shkaktuar një rritje të konsiderueshme të infeksioneve me COVID. Në spitalet në të gjithë vendin, numri i pacientëve është 1896, pothuajse i njëjtë me valën e parë të omikronit në janar, BA.5 në maj u bë dominuese në Portugali.

Në Francë, numri i infeksioneve të reja për miliona njerëz është pothuajse trefishuar që nga fillimi i muajit dhe numri i shtrimeve në spital po rritet për herë të parë që nga fillimi i prillit.

Sipas të dhënave më të fundit nga agjencia e shëndetit publik Santé Publique France, BA.5 u rrit në 24 për qind të rasteve të renditura në javën e 6 qershorit krahasuar me 18 për qind një javë më parë.

Alain Fischer, i cili kryeson një grup që vaksinon popullsinë e Francës, tha të mërkurën se nuk ishte e diskutueshme nëse vendi po përballej me një valë të re të virusit, por sa intensive mund të ishte, duke thënë se ai personalisht ishte në favor të ri-futjes së disa kufizimeve në parandaloni përhapjen.

"Epidemia ka marrë një vrull të ri dhe është krejtësisht e papritur këtë sezon," i tha radios franceze të dielën Benjamin Davido, një specialist i sëmundjeve infektive në spitalin Raymond-Poincaré pranë Parisit.

Në Britaninë e Madhe, ku numri i rasteve dhe shtrimeve në spital po rritet ndjeshëm, fillimi i një vale të re gjithashtu duket se ka nxitur BA.4 dhe BA.5, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare (ONS). Të dhënat më të fundit të ONS, të publikuara më 17 qershor, treguan se infeksionet po rriten me 43 për qind javë në javë, sipas British Medical Journal (BMJ).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat