​Dita kur Anglia ndaloi duhanin në hapësirat e brendshme publike

Evropë

​Dita kur Anglia ndaloi duhanin në hapësirat e brendshme publike

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 07:33
Foto ilustrim

Më 1 korrik 2007 pirja e duhanit në Angli ndalohet në të gjitha hapësirat e brendshme publike.

Që nga ai moment, pirja e duhanit në këto vende ishte në kundërvajtje me ligjin.

Mendohej se ligji do të ndihmojë shpëtimin e mijëra jetëve njerëzore, si dhe të krijojë objekte më të shëndetshme dhe të pastra argëtimi dhe pune.

Çdokush që shkel ligjin mund të gjobitet deri 200 euro për pirjen e duhanit në një vend të ndaluar.

Tymi i duhanit pasiv që hyn në organizmin tuaj përmban mbi 4.000 kimikate, mbi 50 e të cilave shkaktojnë kancer.

Ekspozimi për një kohë të gjatë mund të shtojë rrezikun që ju të merrni një sëmundje të rëndë përfshirë kancerin e mushkërive, sëmundje të zemrës ose atakun e astmës.

Ai po kështu rrezikon fëmijët të marrin sëmundje të rënda të rrugëve të frymëmarrjes, si dhe sindromën e vdekjes së menjëhershme të foshnjave (SIDS).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat