​Çmimi evropian i gazit rritet në nivelin më të lartë të katër muajve

Evropë

​Çmimi evropian i gazit rritet në nivelin më të lartë të katër muajve

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 22:23
Foto ilustrim

Frika e rritjes së mungesës së furnizimit i çoi sot çmimet e gazit në Evropë në nivelin më të lartë të katër muajve të fundit.

Kontrata standarde TTF në shkëmbimin e energjisë në Holandë u rrit në rreth 175 euro (183 dollarë) për megavat orë.

Ky është niveli më i lartë që nga marsi.

Krahasuar me një ditë më parë, çmimi u rrit me rreth 8%.

Furnizimi mbetet faktori vendimtar.

Rusia ka reduktuar furnizimet e saj përmes gazsjellësit “Nord Stream 1” me rreth 60% në javët e fundit.

Rusia fajëson problemet teknike për rënien.

Shtetet perëndimore e shohin atë si një reagim politik ndaj sanksioneve që kanë vendosur për shkak të sulmit rus në Ukrainë.

Aktualisht ekziston shqetësimi se Rusia mund të përdorë mirëmbajtjen e planifikuar rregullisht të “Nord Stream 1” për të mbyllur plotësisht rubinetin e gazit.

Një tjetër problem furnizimi mund të lindë në Norvegji, ku punëtorët e naftës dhe gazit janë në grevë.

Për momentin, nuk duket të ketë ndonjë ndikim të madh në dërgesat në vendet e tjera evropiane, por nëse ndalesat vazhdojnë, ka të ngjarë që ato të godasin edhe dërgesat. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat