​Itali: Blloku konservator në rrugën për të fituar shumicën në parlament

Evropë

​Itali: Blloku konservator në rrugën për të fituar shumicën në parlament

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 19:45
Foto ilustrim

Një bllok i partive të krahut të djathtë është në rrugën e duhur për të fituar një shumicë të madhe në të dyja dhomat e parlamentit në zgjedhjet e Italisë muajin e ardhshëm, tregoi një sondazh i publikuar sot.

Aleanca konservatore kryeson në sondazhet përpara zgjedhjeve të 25 shtatorit dhe Vëllazërisë së Italisë do të bëhen partia më e madhe e vetme. Sistemi zgjedhor italian favorizon partitë që krijojnë aleanca të gjera.

Blloku i krahut të djathtë premton ulje taksash dhe rritje pensionesh, kështu që fitorja e tij në zgjedhje mund të ushtrojë presion shtesë mbi buxhetin e Italisë dhe pritet të nënkuptojë një qasje më të rreptë të Romës ndaj imigracionit të paligjshëm.

Një studim i institutit italian Cattaneo, bazuar në sondazhet e fundit, arrin në përfundimin se Aleanca e djathtë mund të ketë 245 nga gjithsej 400 deputetë në Dhomën e Ulët dhe 127 nga 200 deputetë në Dhomën e Lartë.

Përveç Vëllazërisë së ekstremit të djathtë të Italisë, të udhëhequr nga Giorgia Meloni, aleanca përfshin gjithashtu Ligën e Matteo Salvinit, Forza Italia të Silvio Berlusconit dhe disa aleatë më të vegjël të qendrës.

Partia Demokratike (PD) e qendrës së majtë nën udhëheqjen e Enrico Letta duhet të marrë 107 përfaqësues në Dhomën e Ulët dhe 51 në Senat, dhe pjesa tjetër e vendeve do t'u shkojë partive jashtë dy blloqeve më të mëdha, sipas hulumtimit.

Partitë e qendrës dhe të majta kanë dështuar të bashkohen që kur u shpallën zgjedhjet një muaj më parë, pas rënies së koalicionit të gjerë të kryeministrit Mario Draghi "uniteti kombëtar".

Goditja e fundit për bashkimin erdhi të dielën kur Aksioni i qendrës u largua nga aleanca e PD-së dhe partive më të vogla të së majtës dhe qendrës, duke përmendur si arsye praninë e partive që nuk e mbështetën Draghi-n.

Udhëheqësi i aksionit Carlo Calenda është tani në bisedime me partinë centriste Italia Viva të udhëhequr nga ish-kryeministri Matteo Renzi.

Sipas hulumtimeve, kjo aleancë duhet të marrë vetëm 23 përfaqësues në dy dhomat e parlamentit dhe marrëveshja mes dy partive do të forconte shumicën e përgjithshme të konservatorëve, pretendon Cattaneo.

Lëvizja 5-Yje dikur në pushtet, e cila pothuajse me siguri do të garojë në zgjedhje në mënyrë të pavarur, duhet të ketë 27 përfaqësues në Dhomën e Ulët dhe 12 në Dhomën e Lartë të parlamentit.

I vetmi ngushëllim për kundërshtarët e bllokut konservator është se ata nuk kanë gjasa të marrin shumicën e dy të tretave që lejon reformat kushtetuese pa thirrur referendum.

Një ndryshim i tillë, zgjedhja e drejtpërdrejtë e presidentit, është prioritet i Vëllazërisë së Italisë, lideri i të cilëve Meloni është favorit për t'u bërë kryeministër pas fitores së konservatorëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat