Rusi: Rritet numri i vetëvrasjeve te fëmijët për gati 40 për qind

Evropë

Rusi: Rritet numri i vetëvrasjeve te fëmijët për gati 40 për qind

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 14:48
Disa fëmijë duke luajtur me njëri-tjetrin.

Një këshilltar i Zyrës së Avokatit të Popullit për Fëmijët në Rusi, ka thënë se numri i vetëvrasjeve në mesin e fëmijëve është rritur për gati 40 për qind.

Roman Chuprikov ka thënë më 11 gusht se numri i vetëvrasjeve të regjistruara në mesin e fëmijëve në Rusi ka qenë 753, derisa më 2020, kjo shifër ka qenë 548.

Karine Keshchyan, eksperte në Qendrën për Kërkime Psikiatrike në Moskë, ka thënë se numri i tentim-vrasjeve te fëmijët është shumë më i lartë.

Sipas saj, ekspertët e psikiatrisë nuk po munden të përballojnë “numrin e madh të fëmijëve” që tentojnë të vrasin veten, sepse prindërit e tyre shpesh refuzojnë të kërkojnë ndihmë profesionale./REL

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat