Këshilltari i Zelenskyt: Fundi i luftës do të thotë kthim i Krimesë në Ukrainë

Evropë

Këshilltari i Zelenskyt: Fundi i luftës do të thotë kthim i Krimesë në Ukrainë

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 13:52
Foto ilustrim

Këshilltari presidencial ukrainas, Mykhailo Podolyak, thotë se në mënyrë që lufta të përfundojë, vendi i tij do të kërkojë kthimin e Krimesë.

Po ashtu Podolyak thotë se do të kërkohet edhe dënimi i liderëve rusë që filluan luftën, shkruan Aljazeera.

“Rusia filloi luftën kundër Ukrainës në vitin 2014 me kapjen e Krimesë”, shkroi Podolyak në Twitter.

“Natyrisht, ajo duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë dhe ndëshkimin ligjor të nismëtarëve të ‘operacionit special ushtarak”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat