Misteri rrethon ngordhjen masive të peshqve në lumin mes Polonisë dhe Gjermanisë

Evropë

Misteri rrethon ngordhjen masive të peshqve në lumin mes Polonisë dhe Gjermanisë

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 10:51
Foto ilustrim

Zyrtarët në Poloni dhe Gjermani po përpiqen të zbulojnë shkakun e një ngordhjeje masive të peshqve përgjatë lumit Oder, i cili kalon midis dy vendeve.

Mijëra peshq të ngordhur janë shfaqur përgjatë qindra kilometrave të lumit që nga fundi i muajit të kaluar.

Mendohet se një substancë toksike ka hyrë në ujë, megjithëse kimikati i saktë mbetet i panjohur pavarësisht testeve, raporton BBC.

Njerëzve iu është thënë të shmangin lumin mes paralajmërimeve për një katastrofë mjedisore nga qeveria gjermane.

Por autoritetet në të dyja vendet janë akuzuar nga aktivistët se nuk kanë punuar së bashku për t’iu përgjigjur shpejt katastrofës dhe për të mbrojtur njerëzit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat