Frika për konflikte në rajon, Gjermania rikthen trupat ushtarake në Bosnje pas një dekade

Evropë

Frika për konflikte në rajon, Gjermania rikthen trupat ushtarake në Bosnje pas një dekade

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 18:21
Foto ilustrim

Gjermania ka vendosur trupa me misionin paqeruajtës të BE-së në Bosnje për herë të parë në një dekadë.

Ndërsa shqetësimet rriten për paqëndrueshmërinë nga lufta e Ukrainës që u përhap në Ballkanin Perëndimor.

Të martën, trupat e para gjermane që u kthyen në vend u përshëndetën në një ceremoni në selinë e Sarajevës të forcës EUFOR që shënoi fillimin e misionit të tyre, tha një zëdhënës ushtarak gjerman, shkruan Al Jazeera.

Gjermania do të vendosë rreth 30 trupa gjithsej në Bosnje deri në mes të shtatorit, duke u rikthyer në forcën që kishte lënë në fund të vitit 2012.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat