​24 anije me mbi 600.000 tonë drithë u nisën nga portet e Ukrainës

Evropë

​24 anije me mbi 600.000 tonë drithë u nisën nga portet e Ukrainës

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 19:49
Foto ilustrim

Deri më 17 gusht, 24 anije me më shumë se 600.000 tonë produkte bujqësore lundruan nga portet e Ukrainës si pjesë e zbatimit të marrëveshjes për transportin e sigurt të drithit dhe produkteve ushqimore, njoftoi Ministria e Infrastrukturës së Ukrainës.

Ministria deklaroi se dy anije me gjithsej 33.000 tonë produkte bujqësore u larguan nga portet e Chernomorsk dhe Odesa mëngjesin e sotëm.

Më 22 korrik, Kombet e Bashkuara, Ukraina dhe Turqia nënshkruan një marrëveshje për formimin e një korridori për eksportin e sigurt të drithërave dhe produkteve bujqësore ukrainase në Stamboll.

Anijet nisen nga Odessa, Chernomorsko dhe Privdenje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat