Ukraina kërkon shkatërrimin e urës në Krimea, Rusia ngrit pika kontrolli

Evropë

Ukraina kërkon shkatërrimin e urës në Krimea, Rusia ngrit pika kontrolli

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 20:18
Foto ilustrim

Këshilltari kryesor i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky përsëriti thirrjen për të shkatërruar urën e Krimesë.

Mihajlo Podoljak shkroi në Twitter se Ukraina nuk ka dhënë kurrë leje për ndërtimin e urës dhe se ajo është një objekt i paligjshëm.

“Ajo dëmton ekologjinë e gadishullit dhe për këtë arsye duhet të çmontohet. Nuk ka rëndësi se si – vullnetarisht apo jo”, tha ai.

Ndërkohë forcat ruse ngritën një pikë kontrolli në afrimin e urës që çon në territorin e aneksuar.

Denis Savchenko, koordinator i organizatës për të drejtat e njeriut Crimea SOS, ka bërë të ditur se forcat ruse kontrollojnë dokumentet dhe makinat e atyre që kalojnë urën Kerch/Krimea.

“Ata në postbllok po kontrollojnë të gjithë ata që largohen nga Krimea. Ata kontrollojnë veçanërisht dokumentet, makinat dhe sendet personale," tha ai.

Savchenko tha se shpërthimi në depon e municioneve në Krime shkaktoi një valë njerëzish që ktheheshin në Rusi. Rreth 38.000 makina u larguan më pas nga Krimeja për në Rusi, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat