Breshër shiu në Francë, vdesin dy persona

Evropë

Breshër shiu në Francë, vdesin dy persona

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 14:31
Foto ilustrim

Ishulli francez ka përjetuar një breshër shiu i dendur dhe erërat e fuqishme që vranë dy persona dhe plagosën 12 të tjerë.

Dy persona humbën jetën dhe 12 të tjerë u plagosën kur erërat e forta dhe breshri goditën ishullin francez të Korsikës, ndërsa stuhitë kanë lënë rreth 1000 familje pa energji elektrike në kontinentin e Francës, raporton AlJazeera.

Disa pjesë të Francës kanë pasur më shumë shi në vetëm pak orë se në të gjithë muajt e fundit, me përmbytje të konsiderueshme si rezultat pas javëve të valëve të të nxehtit dhe thatësirës degraduan aftësinë e tokës për të thithur ujin.

Korsika, një destinacion kyç turistik, të enjten u bë qendra e një zone me presion të ulët të shënuar nga stuhi të forta me breshër, shi të dendur dhe erëra me shpejtësi më shumë se 220 kilometra në orë (136 milje në orë), sipas një zëdhënësi të prefekturës. .

Një vajzë 13-vjeçare dhe një grua 72-vjeçare u vranë, tha zyra e prefektit, duke shtuar se 12 persona u plagosën.

Ndërkohë, operatori i rrjetit Enedis tha se rreth 1,000 familje ishin pa energji elektrike pasi një stuhi shkatërroi disa infrastrukturë në departamentet jugore Loire dhe Ain.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat