Stuhitë e Evropës: Raportohen vdekje në Francë, Austri dhe Itali

Evropë

Stuhitë e Evropës: Raportohen vdekje në Francë, Austri dhe Itali

Më: 19 gusht 2022 Në ora: 09:10
Foto ilustrim

Vdekjet, shumica nga rënia e pemëve, u raportuan në Itali dhe Austri dhe në ishullin francez të Korsikës.

Stuhi të fuqishme e kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke lënë të vdekur të paktën 12 persona, përfshirë tre fëmijë.

Vdekjet, shumica nga rënia e pemëve, u raportuan në Itali dhe Austri dhe në ishullin francez të Korsikës.

Stuhitë pasojnë javë të të nxehtit dhe thatësirës në pjesën më të madhe të kontinentit, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Autoritetet franceze thanë se një vajzë 13-vjeçare u vra nga një pemë që u rrëzua në një kamping.

Një burrë vdiq në një incident të ngjashëm dhe një grua 72-vjeçare u vra kur makina e saj u përplas nga çatia e shkëputur e një kasolleje në plazh.

Dy persona të tjerë, një peshkatar dhe një femër kajaker, humbën jetën në det.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin, i cili mbërriti në Korsikë të enjten, tha se 20 persona ishin plagosur – katër prej tyre në gjendje të rëndë.

Në Austri dy vajza u vranë nga një pemë që ra pranë një liqeni në Carinthia.

Më vonë, tre të tjera vdekje u raportuan nga mediat në provincën e Austrisë së Poshtme, gjithashtu si pasojë e rënies së një peme.

Ndërkohë në Itali, një burrë dhe një grua u vranë nga rrëzimi i pemëve në incidente të veçanta në rajonin e Toskanës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat