“Skenar i tmerrshëm”, gazetari boshnjak paralajëmron për shkuarjen e Dodikut te Putini

Evropë

“Skenar i tmerrshëm”, gazetari boshnjak paralajëmron për shkuarjen e Dodikut te Putini

Më: 20 shtator 2022 Në ora: 09:40
Foto nga takimi

Gazetari boshnjak, Jasmin Mujanović, ka treguar se lideri i serbëve të Bosnjes, Milorad Dodiik, është në Moskë dhe do të takohet me Putinin.

Ai e ka paralajmëruar një “skenar të tmerrshëm”.

“Secesionisti serb i Bosnjës Dodik pritet të takohet me Putinin në orët e ardhshme. Ai është tashmë në Moskë dhe ka të ngjarë të kërkojë qartësi në lidhje me qëllimet e Rusisë”, ka shkruar ai në Twitter.

Po ashtu ai ka thënë se “nëse Moska vë veton ndaj mandatit në Kosovë të OKB-së, NATO zëvendëson EUFOR-in; një skenar makthi për Dodikun”, ka paralajmëruar ai.

Dodik njihet si aleatat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin.

Madje ai është i sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat