​Pulev: Sigurohen paratë për inovacion e tranzicion të gjelbër në ndërmarrje të vogla e të mesme

Evropë

​Pulev: Sigurohen paratë për inovacion e tranzicion të gjelbër në ndërmarrje të vogla e të mesme

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 17:47
Aleksandër Pulev

Duke iu drejtuar forumit të së hënës mbi ndërmarrjet e vogla dhe të mesme dhe tranzicionin e gjelbër në Sofje, ministri i Inovacionit dhe Rritjes i Bullgarisë Aleksandër Pulev tha se ka para për inovacionin dhe tranzicionin e gjelbër në ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, dhe se burimet do të vijnë nga tre kanale.

Kanali i parë është Plani Kombëtar i Rimëkëmbjes dhe Rezistencës, i cili tashmë është i hapur për aplikime. Ndërmarrjet mund të marrin 520 milionë levë për projektet e gjelbra, nga të cilat 200 milionë do të arrijnë deri në fund të vitit.

Fokusi është në projektet për burimet e rinovuar të energjisë, përkatësisht impiantet fotovoltaike me bateri ruajtëse të energjisë. 320 milionë levë të tjerë do të jenë për instrumentet e garancisë financiare dhe projektet e ekonomisë rrethore.

Kanali i dytë është Programi i Konkurrencës dhe Inovacionit me një buxhet total prej 3 milionë levë. Kjo përfshin burimet për zgjidhjen e sfidave të tilla si eficienca e energjisë dhe futja e burimeve të rinovuara të energjisë dhe ekonomisë rrethore.

Kanali i tretë është Programi i Kërkimit, Inovacionit dhe Digjitalizimit për Transformimin e zgjuar me një buxhet prej 2 milionë levë. “Me të do të kërkojmë bashkëpunimin e ndërmarrjeve me komunitetin shkencor dhe kërkimor”, shpjegoi ministri.

Tema e forumit të së hënës është "Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme, Ndërmarrjet e Ekonomisë Sociale, Zejtaritë, Profesionet Liberale: Mundësitë dhe Sfidat e Tranzicionit të Gjelbër". Veprimtaria e nivelit të lartë organizohet nga Komiteti Ekonomik dhe Social Evropian dhe Shoqata Bullgare e Kapitalit Industrial.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat