Ukraina thotë se ka zënë rob ushtarin rus që ka kryer krime në Bucha

Evropë

Ukraina thotë se ka zënë rob ushtarin rus që ka kryer krime në Bucha

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 21:36
Foto ilustrim

Shërbimi Sekret i Ukrainës ka njoftuar se ushtari rus i zënë rob gjatë luftimeve në rajonin e Khersonit gjatë këtij muaji, ka lidhje me krimet e kryera në Bucha në afërsi të Kievit.

Ky shërbim ka konfirmuar se ushtari rus i zënë rob së bashku me ushtarët e tjerë rusë, nga vetura kishte shtënë me mitraloz në drejtim të autostradës në afërsi të fshatit Zdizhivka në Bucha.

Si pasojë shoferi i një veture civile kishte mbetur i vdekur në vend, kurse ushtarët rusë duke tentuar të fshehin gjurmët e krimit, kishin marrë trupin e pajetë dhe e kishin varrosur në pyje.

Gjithashtu është bërë e ditur se kufoma e zhvarrosur e shoferit, i është dorëzuar autoriteteve kompetente për të përcaktuar shkakun e saktë të vdekjes.

Në anën tjetër, Kremlini ka urdhëruar mobilizimin e pjesshëm, kjo pasi duket se presidentit Vladimir Putin nuk i kanë dalë mirë llogaritë sepse numri i ushtarëve të vrarë rusë është tejet i madh, dhe tani ka nevojë më shumë për personel ushtarak.

Këtë e dëshmon më së miri edhe fakti që Kremlini së fundmi urdhëroi tërheqjen e disa trupave nga rajonet që dikur i kishin kontrolluar, pasi kundërofensiva e ukrainasve po del të jetë shumë e fortë për ta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat