Medvedev: Nuk është blof, Rusia ka të drejtë të përdorë armët nukleare

Evropë

Medvedev: Nuk është blof, Rusia ka të drejtë të përdorë armët nukleare

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 10:58
Dimitry Medvedev

Rusia do t’i bëjë të gjitha për të parandaluar përdorimin e armëve nukleare te fqinjët e saj, si në Ukrainë, thotë Dimitry Medvedev.

“Armiqve tonë u pëlqen të japin deklarata të mëdha për lirinë, demokracinë dhe misionin. Në fakt, kjo është vetëm një diarre rituale verbale. Burimet e demagogjisë diarreike me retorikë të mbrapshtë kanë qenë prej kohësh një armë e sprovuar dhe e testuar e botës anglo-saksone, me të cilën ata derdhin pjesën tjetër të njerëzimit në përpjekje për të mbrojtur ekskluzivitetin dhe të drejtën e tyre për të sunduar botën”, shkruan Zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë në Telegram.

Po, ashtu Medvedev tha se Rusia ka të drejtë të përdorë armët bërthamore.

“Nëse Rusia është baza e një kufiri të rrezikshëm, ne do të duhet të përgjigjemi. Pa lejen e askujt, pa konsultime të gjata. Dhe definitivisht nuk është blof”, shkroi Medvedev.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat