Truss i thotë Zelenskyt se Mbretëria e Bashkuar nuk do ta njohë kurrë aneksimin

Evropë

Truss i thotë Zelenskyt se Mbretëria e Bashkuar nuk do ta njohë kurrë aneksimin

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 19:38
Zelensky dhe Truss

Kryeministrja e Britanisë ia ka bërë të qartë presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky se Mbretëria e Bashkuar nuk do t’i njihte kurrë përpjekjet ruse për të aneksuar territorin sovran, ndërsa Zelensk e përshëndeti mbështetjen e saj të fortë, përfshirë në OKB javën e kaluar.

Truss falënderoi gjithashtu Zelenksyn për punën e tij në sigurimin e lirimit të pesë shtetasve britanikë të mbajtur nga përfaqësues të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore.

Udhëheqësit diskutuan gjithashtu se si Mbretëria e Bashkuar dhe Ukraina mund të punojnë së bashku për të siguruar furnizimet me gaz të Ukrainës në afat të gjatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat