Një nga aeroportet më të ngarkuara të Evropës kufizon numrin e pasagjerëve deri në 2023

Evropë

Një nga aeroportet më të ngarkuara të Evropës kufizon numrin e pasagjerëve deri në 2023

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 09:02
Foto ilustrim

Aeroporti Schiphol i Amsterdamit, një nga më të ngarkuarit në Evropë, njoftoi të enjten planet për të vazhduar kufizimin e numrit të udhëtarëve që nisen nga aeroporti deri në fillim të vitit 2023.

Aeroporti tha se e mori vendimin në konsultim me linjat ajrore, "të cilat nuk janë të lumtura për këtë," tha Schiphol në një njoftim për shtyp.

Tarifat pritet të zgjasin deri në fund të marsit, megjithëse Schiphol tha se do të shqyrtojë situatën përsëri në fund të vitit për të parë "nëse mund të jetë e mundur deri nga fundi i janarit".

"Schiphol e ka bërë këtë zgjedhje për t'u ofruar udhëtarëve një përvojë të besueshme udhëtimi dhe parashikueshmëri dhe stabilitet për linjat ajrore," thuhet në njoftim.

"Në të njëjtën kohë, aeroporti është duke punuar shumë për të përmirësuar kapacitetin në siguri."

Aeroporti tha se po punon me kompanitë e sigurisë dhe sindikatat për të përmirësuar situatën, duke vënë në dukje sfidat e një tregu të vështirë pune.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat