Guvernatori shpall zyrtarisht fillimin e de-okupimit të rajonit të Luhanskut në Ukrainë

Evropë

Guvernatori shpall zyrtarisht fillimin e de-okupimit të rajonit të Luhanskut në Ukrainë

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 18:50
Foto ilustrim

De-okupimi i rajonit të Luhanskut ka filluar dhe disa vendbanime në rajon tashmë janë çliruar nga ushtria ruse.

Kështu, sipas mediave të huaja, ka thënë Serhiy Haidai, kreu i Administrata Ushtarake Rajonale e Luhansk.

“Epo, tani është zyrtare. De-okupimi i rajonit të Luhanskut ka filluar. Disa vendbanime tashmë janë çliruar nga ushtria ruse dhe atje Forcat e Armatosura të Ukrainës tashmë po ngrenë flamurin ukrainas atje”, citohet të ketë thënë ai.

Ai vuri në dukje se de-okupimi i rajonit do të vazhdojë.

Kështu, Haidai ka falënderuar ushtrinë ukrainase.

“Falënderoj Forcat tona të Armatosura për lajmet e mrekullueshme. Le t’i ndihmojmë, mos u lodhni, ne besojmë në fitoren tonë. Rajoni i Luhanskut është Ukraina, ka qenë dhe do të jetë kështu. Vazhdoni”.

Siç raportohet, ofensiva e ushtrisë ukrainase vazhdon në drejtimin lindor dhe nga ana e rajonit të Donetskut.

Atje, forcat e armatosura të Ukrainës po çlirojnë vendbanimet ukrainase të pushtuara nga trupat ruse. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat