Forcat ukrainase kanë rimarrë 93 vendbanime në rajonin e Kharkivit gjatë një kundërofensive dy-javore

Evropë

Forcat ukrainase kanë rimarrë 93 vendbanime në rajonin e Kharkivit gjatë një kundërofensive dy-javore

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 18:50
Forcat ukrainase

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë avancuar deri në rreth 55 km gjatë dy javëve të fundit në kundërsulmin e tyre në rajonin Kharkiv të Ukrainës verilindore, tha një gjeneral të enjten.

Gjenerali i brigadës Oleksiy Gromov tha në një konferencë se Ukraina kishte marrë 93 vendbanime dhe kishte çliruar mbi 2,400 km katrorë (926 milje katrorë) në rajon që nga 21 shtatori.

Megjithatë, Sky News shkruan se nuk mundi të verifikonte këto pretendime.

Forcat ukrainase kanë përparuar në lindje dhe jug të vendit nën një kundërofensivë që ka bërë që vendi të rimarrë qytetet kyçe si Lyman në Ukrainën lindore.

E Gromov ka theksuar se trupat ruse po luftonin për të ngadalësuar një përparim ukrainas nga Kupiansk, një qytet qendror hekurudhor i çliruar së fundmi.

Kjo hartë tregon zonat e kontrolluara nga secila anë në lindje sipas analizës më të fundit të Sky News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat