​Banka Qendrore Gjermane: Po shkojmë në recesion

Evropë

​Banka Qendrore Gjermane: Po shkojmë në recesion

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 17:47
Ilustrim

Ekonomia gjermane do të rrëshqasë në recesion në gjysmën e dimrit të vitit pas një rritjeje të papritur të aktivitetit në tremujorin e verës, ka paralajmëruar banka qendrore.

Ekonomia u rrit me 0.3 për qind në periudhën korrik-shtator krahasuar me tre muajt e mëparshëm, sipas një vlerësimi paraprak të zyrës së statistikave, falë ecurisë së mirë të sektorit të shërbimeve pas heqjes së shumicës së kufizimeve para pandemisë, vuri në dukje Bundesbank.

Në gjysmën e dimrit të vitit, aktiviteti ka të ngjarë të ulet, vlerësojnë ata, duke theksuar se kostot e energjisë dhe furnizimi i pasigurt përbëjnë një barrë të rëndë për kompanitë.

Dobësimi i ekonomisë botërore do të reflektohet në eksportet gjermane, ndonëse mbushja e porosive dhe zbutja e problemeve në zinxhirët e furnizimit amortizojnë disi uljen e kërkesës.

Inflacioni i lartë frenon konsumin personal, e me këtë edhe aktivitetin në kompanitë e shërbimit në kontakt të drejtpërdrejtë me qytetarët, paralajmërojnë ata.

“Inflacioni mund të mbetet dyshifror edhe pas kalimit në vitin e ri”, vlerëson Bundesbank në raportin e saj mujor.

Mbështetja e shtetit për qytetarët me fatura të larta të gazit do të lehtësojë barrën në muajin dhjetor, por ende nuk është e qartë se sa do të reflektohet kjo në përllogaritjen zyrtare të çmimit dhe rrjedhimisht në normën e inflacionit, theksojnë ata.

Në tetor, inflacioni u rrit në 10.4 për qind dhe për herë të parë që nga vitet 1950, ai u shpreh me dy shifra.

Një stimul shtesë për inflacionin mund të jetë spiralja që ndodh pasi rritja e çmimeve rezulton në paga më të larta dhe pagat më të larta rezultojnë në rritje më të fortë të çmimeve. Sindikatat dhe kompanitë kanë rënë dakord për rritjen e pagave së fundmi, theksojnë ata.

Kështu, sindikata e punëtorëve në sektorin publik dhe punonjësve në administratën federale dhe vetëqeverisjen lokale kërkon rritjen e pagave prej 10.5 për qind në 12 muajt e ardhshëm. Edhe pse kërkesat për një rritje kaq të madhe pagash nuk ka gjasa të pranohen, rreziku për të nisur një spirale është rritur, përfunduan ata.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat