Çka nuk dinim për Mbretëreshën Elizabeth II? Si luftoi kancerin në vitin e fundit të jetës së saj

Evropë

Çka nuk dinim për Mbretëreshën Elizabeth II? Si luftoi kancerin në vitin e fundit të jetës së saj

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 08:06
Mbretëresha Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II luftoi fshehurazi me kancerin në vitin e fundit të jetës së saj. Kështu pohoi një mik i Princit Philip në një libër të ri. Në biografinë "Elizabeth: An Intimate Portrait", që do të publikohet më 8 dhjetor, shkrimtari dhe miku i bashkëshortit të Mbretëreshës Elizabeth Gyles Brandreth pretendon se monarku i ndjerë vuante nga një formë e kancerit të palcës së eshtrave, simptoma më e zakonshme e të cilit është dhimbja në kocka.

Vihet re se certifikata e saj e vdekjes, e lëshuar në shtator, ka regjistruar zyrtarisht shkakun e vdekjes së saj "pleqërinë".

“Kisha dëgjuar se mbretëresha kishte një formë mielome – kancer në palcën e eshtrave – që do të shpjegonte lodhjen e saj dhe humbjen e peshës. Simptoma më e zakonshme e mielomës është dhimbja e kockave, veçanërisht në legen dhe në pjesën e poshtme të shpinës, dhe mieloma e shumëfishtë është një sëmundje që prek shpesh të moshuarit,”- shkruan Brandreth.

Si reagoi ajo ndaj skandalit të Andrew, si u përball me vdekjen e Princit Philip

Ndërkohë, Brandreth, e cila mban një pozicion unik si mik dhe biograf i familjes mbretërore, tregon se mbretëresha kishte thënë se donte të ishte e zënë pasi kjo e ndihmoi të përballonte humbjen e burrit të saj prej 73 vitesh, Filipit. Sipas fjalëve të dukeshës së atëhershme të Cornwall dhe tani gruaja mbretërore Camilla, e cila gjithashtu foli me autorin, vjehrra e saj ishte thjesht "e pandalshme".

Në të njëjtën kohë, sipas librit, monarku i ndjerë ishte një nënë e dashur, por ajo ishte e gatshme të merrte vendime të vështira kur ishte e nevojshme, siç e dëshmoi në rastin e "fëmijës së saj të dashur", Princit Andrew. Edhe pse ajo e ruajti "besimin" e saj te djali i saj i dytë, ajo nuk hezitoi t'i hiqte atij privilegjet mbretërore pas intervistës së tij katastrofike me Jeffrey Epstein në vitin 2019.

Mbretëresha Elizabeth, megjithatë, qëllimisht e lejoi veten të fotografohej duke hipur me Andrew në Windsor Park një ditë pasi ajo e liroi atë nga detyrat e tij mbretërore për të treguar mbështetjen e saj personale. Ajo ishte gjithashtu në favor të paraqitjes së tij pranë saj në shërbimin përkujtimor të Princit Philip.

Mbretëresha ishte gjithmonë e matur dhe nuk thoshte kurrë më shumë se ç'duhej. Kur Andrew i tregoi nënës së tij të gjithë historinë e miqësisë së tij me pedofilin e dënuar Epstein, ajo dëgjoi me kujdes dhe u përgjigj me një fjalë.

"Interesante".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat