​Inflacioni në Eurozonë shënon rënie në nëntor

Evropë

​Inflacioni në Eurozonë shënon rënie në nëntor

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 12:51
Foto ilustrim

Norma vjetore e inflacionit qëndroi në 10% në eurozonë këtë muaj, nga 10.6% në tetor, tha Eurostat të mërkurën.

Sipas vlerësimit të parë të Eurostat-it, energjia është ndër kontribuuesit kryesorë në normën vjetore të inflacionit me 34.9%, nga 41.5% në tetor.

Ushqimi, alkooli dhe duhani pasuan energjinë me 13.6%, mallrat industriale joenergjetike me 6.1% dhe shërbimet me 4.2%.

Ndër vendet e eurozonës, normat më të larta vjetore u postuan nga Letonia (21.7%), Lituania dhe Estonia (të dyja 21.4%), ndërsa normat më të ulëta u panë në Spanjë (6.6%), Francë (7.1%) dhe Maltë (7.2). %).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat