​Finlandë: Paralajmërim për ndërprerje të shkurtra të mundshme të energjisë

Evropë

​Finlandë: Paralajmërim për ndërprerje të shkurtra të mundshme të energjisë

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 13:45
Foto ilustrim

Rreziku i ndërprerjeve të shkurtra të furnizimit me energji elektrike është rritur për shkak të prodhimit të pasigurt vendas dhe importeve të huaja, njoftoi sot Agjencia e Energjisë e Finlandës.

“Është e pasigurt nëse do të kemi mjaftueshëm energji elektrike në Finlandë në dimrin e ardhshëm. Disa dështime në prodhimin vendas, lidhur me lidhjet e transmetimit, mund të çojnë në ndërprerje të shkurtra të energjisë," njoftoi agjencia e energjisë.

Operatori kombëtar i rrjetit të transmetimit të energjisë elektrike të Finlandës Fingrid ka paralajmëruar për ndërprerje të mundshme të energjisë këtë dimër,

pjesërisht për shkak se data e fillimit të reaktorit të ri bërthamor Olkiluoto 3 është ende e pasigurt.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat