Çfarë ndodhi? Kurora e mbretit Charles III hiqet nga kulla e Londrës, zbardhet arsyeja

Evropë

Çfarë ndodhi? Kurora e mbretit Charles III hiqet nga kulla e Londrës, zbardhet arsyeja

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 10:18
Mbreti Charles

Kurora që Mbreti Charles do të mbajë në kurorëzimin e vitit të ardhshëm është hequr nga Kulla e Londrës në një operacion top-sekret përpara se të ndryshonte madhësinë, ka zbuluar Buckingham Palace. Operacioni i sigurisë ultra të lartë u zhvillua mbrëmjen e së premtes. Kurora e Shën Eduardit u transportua me roje të armatosur në një vend sekret ku tani do të ndryshohet përmasat për kurorëzimin e Mbretit Charles të shtunën më 6 maj në Westminster Abbey, shkruan Dailymail. 

Mark Appleby, nga Mappin dhe Webb, i cili ka qenë Argjendari i Kurorës që nga viti 2017, do t'i kalojë muajt e ardhshëm duke punuar larg për të siguruar që kurora e veshur me diamant të jetë mjaft e madhe për t'iu përshtatur Mbretit të ri.

Besohet se do të kërkohen disa 'pajisje' për t'u siguruar që është e përshtatshme për mbretin. Buckingham Palace mbrëmë nuk pranoi të zbulonte se cilën kurorë do të mbajë bashkëshortja e Mbretëreshës.

Misteri do të nxisë spekulimet nëse Camilla do të zgjedhë të mbajë kurorën e Mbretëreshës Elizabeth, Nënës Mbretëreshë, e cila është vendosur me diamantin e diskutueshëm Koh-i-Noor nga India. Perlë prej 105 karatësh është aktualisht objekt i një debati të vazhdueshëm mbi pronësinë e tij të ligjshme. Shumë indianë besojnë se ajo ishte vjedhur nga britanikët, por vëzhgues të tjerë argumentojnë se ajo i ishte 'dhuruar' Kompanisë së Indisë Lindore nga ish-sundimtarët e Punjabit në 1849.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat