Pse është problematike zgjedhja e Vulinit në krye të agjencisë më të rëndësishme të sigurisë në Serbi?

Evropë

Pse është problematike zgjedhja e Vulinit në krye të agjencisë më të rëndësishme të sigurisë në Serbi?

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 08:02
Aleksandër Vulin

Emërimi i Aleksandër Vulin si drejtor i BIA-s (shërbimit informativ serb) shkaktoi reagime negative në opinionin profesionist dhe komente tallëse në rrjetet sociale në Serbi.

“Edhe pse pas zgjedhjeve të prillit pati spekulime për postin e tij të ri, lajmi për emërimin e tij në krye të agjencisë më të rëndësishme të sigurisë në Serbi u prit me mosbesim. Vulin nuk është as profesionist dhe as i kualifikuar, është mjaft i kompromentuar sepse ka qenë i përfshirë në skandale diplomatike lidhur me përgjimet, nuk vjen nga strukturat e sigurisë por është kryetar i një partie politike… këto janë vetëm disa nga arsyet që nuk e favorizojnë drejtorin e ri të BIA-s”.

Momir Stojanoviq, ish-drejtor i Agjencisë së Sigurisë Ushtarake, thotë se zgjedhja e Vulin për drejtor të BIA-s është fyerje dhe poshtërim për çdo anëtar të nderuar dhe profesional të BIA-s.

– Nëse në vitet e fundit BIA ka hequr dorë nga kompetencat ligjore për të mbrojtur sigurinë e vendit dhe e ka kthyer atë në një institucion që mbron imazhin dhe veprat e Presidentit të Republikës, atëherë zgjedhja e Vulin është e duhura, thekson Stojanoviq.

I pyetur se çfarë mendon për praktikën e emërimit të kryetarëve apo anëtarëve të partive në postet e larta të sigurimit, Stojanoviq thotë se kjo ndodh në shoqëritë e papjekura dhe jodemokratike, ku besnikëria dhe përkushtimi janë para profesionit.

– Në shoqëritë autokratike, në krye të shërbimeve dhe ministrive emërohen njerëzit më besnikë, pavarësisht nga kualifikimet dhe ekspertiza e tyre – tha Stojanoviq.

Avokati Bozho Preleviq e sheh emërimin e Vulin si drejtor i BIA-s si një dënim të merituar për humbjen kolektive të kujtesës.

– Në të njëjtën kohë, ai është një përforcim i madh për të gjithë ata që nuk mund të jetojnë pa të. Nga ai pozicion, ai mund t’i shpjegojë Serbisë se sa e vështirë është për presidentin që ne jemi kaq mosmirënjohës dhe mund të kontrollojë edhe qarkullimin e mallrave të rëndësishme për BIA-n – thotë Preleviq.

Agjencia e Sigurisë dhe Informacionit (BIA), pasardhëse ligjore i Departamentit famëkeq të Sigurimit të Shtetit serb (RDB/UDB), u formua në korrik 2002.

“Drejtori i fundit i RDB-së dhe drejtori i parë i BIA-s ishte Andreja Saviq, një njeri që tërë karrierën e tij profesionale deri në atë moment e kaloi në MPB dhe Institutin e Sigurisë, institucion shkencor dhe kërkimor në Sekretariatin Federal të atëhershëm të Brendshëm të RSFJ-së. Saviq u emërua në këtë pozitë pas rebelimit të Njësisë së Operacioneve Speciale në nëntor të vitit 2001, një nga kërkesat kryesore të së cilës ishte largimi i dyshes që drejtonin shërbimin në atë kohë, Goran Petroviq dhe Zoran Mijatoviq. Saviq u shkarkua vetëm një muaj e gjysmë para vrasjes së Zoran Gjingjiqit dhe në vend të tij u emërua Misha Miliçeviq, një punonjës shumëvjeçar i shërbimit. Ai ka qenë në krye të BIA-s në kohën e vrasjes së Gjingjiqit, por edhe gjatë gjendjes së jashtëzakonshme dhe aksionit Sabre që pasoi si kundërpërgjigje shtetërore. Megjithatë, siç pritej, mandati i tij përfundoi pas ndërrimit të qeverisë. Në mars të vitit 2004, drejtor i BIA-s u emërua Rade Bullatoviq, i cili deri në atë moment ishte këshilltar për siguri kombëtare i Presidentit të ish RFJ-së, Vojisllav Koshtunica”, shkruan “Danas”.

Me përfundimin e qeverisë në të cilën DSS kishte president, Bullatoviqit i mbaroi mandati. Me Qeverinë e re, në të cilën Partia Demokratike mori kontrollin, edhe BIA mori një drejtor të ri. Shef i Administratës për Ekzekutimin e Sanksioneve Institucionale ishte emëruar Sasha Vukadinoviq, ish-shefi i Administratës për Ekzekutimin e Sanksioneve Institucionale. Para kësaj, ai ishte shef i departamentit të policisë në Krushevc për shtatë vjet.

Sërish me ndryshimin e qeverisë ndryshoi edhe drejtori i BIA-s. Drejtori i parë i shërbimit pas ardhjes së SNS-së ishte Nebojsha Rodiq, i cili deri atëherë ishte sekretar i përgjithshëm i ish presidentit Tomislav Nikoliq.

Në tetor të vitit 2013, ai u pasua nga avokati Aleksandar Gjorgjeviq, i cili e kishte njohur zëvendëskryeministrin e parë të atëhershëm Aleksandar Vuçiq që në kohën e tij studentore.

Në maj të vitit 2017, ai u zëvendësua nga Bratislav Gashiq, i cili deri vonë mbante postin e drejtorit të BIA-s.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat