​Rriten sulmet kibernetike ruse ndaj institucioneve në Itali

Evropë

​Rriten sulmet kibernetike ruse ndaj institucioneve në Itali

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 13:17
Foto ilustrim

Ekipi i reagimit ndaj incidenteve digjitale, CSIRT, i Agjencisë Kombëtare italiane të Sigurisë Kibernetike ka raportuar një rritje të sulmeve ndaj institucioneve italiane nga burime të grupeve të hakerëve rusë.

Agjencia deklaroi se këto sulme kanë qenë të një natyre demonstrative dhe nuk kanë çuar në shkelje të integritetit dhe konfidencialitetit të sistemeve.

Agjencia shtoi se sulmet mund të rriten në muajt e ardhshëm dhe këshilloi institucionet publike të kenë kujdes me sigurimin e sistemeve të tyre të IT-së si edhe të vlerësojnë nëse ata do të kenë nevojë për të rritur nivelin e tyre të mbrojtjes nga sulmet DDoS. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat