​Agjencia Bullgare e Lajmeve po zgjeron praninë e saj në Turqi

Evropë

​Agjencia Bullgare e Lajmeve po zgjeron praninë e saj në Turqi

Më: 2 shkurt 2023 Në ora: 17:24
Agjencia Bullgare e Lajmeve (BTA)

Agjencia Bullgare e Lajmeve (BTA) të enjten hapi klubin kombëtar të shtypit në kryeqytetin turk Ankara. BTA jo vetëm që po kthehet plotësisht në Ankara, por po zgjeron gjithashtu praninë e saj në Turqi me një Klub Kombëtar të Shtypit, tha në fjalën e tij hapëse drejtori i përgjithshëm i BTA Kiril Valçev.

BTA planifikon të ketë klube të tilla shtypi në të gjitha vendet fqinje, si dhe në vendet me komunitete të mëdha bullgare. Ankaraja është e pesta – pas Shkupit (Republika e Maqedonisë së Veriut), Bukureshtit (Rumani), Bosilegradit (Serbi) dhe Taraclias (Moldavisë), tha drejtori i përgjithshëm.

"Një BTA e ndryshuar është kthyer në Ankara pas 30 vjetësh në ditën që një shekull më parë Ataturku u kthye në Turqi nga Bullgaria," shtoi Valçev.

Në ceremoninë e hapjes morën pjesë zëvendës presidentja e Bullgarisë, Iliana Iotova, e cila ndodhet për një vizitë në fqinjin juglindor të Bullgarisë, kreu i delegacionit të BE-së në Turqi, Nikolaus Meyer-Landrut, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Lajmeve të Turqisë - Agjencia Anadoliane e Lajmeve Serdar Karagöz. Konsulli i Përgjithshëm i Bullgarisë në Stamboll Vasil Valçev, Konsulli i Përgjithshëm në Edrene Borislav Dimitrov dhe Drejtori i Përgjithshëm i BNR-së Milen Mitev.

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Anadolu Serdar Karagyoz theksoi se me hapjen e klubit të shtypit BTA në Ankara marrëdhëniet mes dy vendeve do të bëhen edhe më të mira dhe më të ngushta.

"Agjencia Anadolu u themelua në Ankara saktësisht 103 vjet më parë. Është një kënaqësi e madhe për ne që saktësisht 103 vjet më vonë BTA po hap një zyrë këtu në Ankara. Dy vendet janë shumë afër dhe me këtë nuk dua të them vetëm atë gjeografik. Ne jemi gjithashtu të afërt kulturalisht dhe lidhjet tona historike janë të qëndrueshme", shtoi Serdar Karagyoz.

Ai tha se bashkëpunimi mes dy agjencive bazohet në një marrëveshje për shkëmbimin e informacionit në baza ditore.

Në fjalën e saj nënkryetarja e Bullgarisë Iliana Iotova i uroi fat Klubit Kombëtar të Shtypit të BTA-së dhe e krahasoi BTA me imazhin me ngjyra me rreze X të botës përreth nesh. "Për 125 vjet BTA ofron një imazh me rreze X me ngjyra të Bullgarisë, Ballkanit, Evropës dhe të gjithë botës. Ajo i tregon botës Bullgarisë dhe Bullgarisë botës," tha nënkryetari.

Iotova theksoi se ka një simbolikë në vitin në të cilin hapet klubi i ri i shtypit të agjencisë në Ankara, sepse shënon 125 vjet nga buletini i parë i BTA dhe 100 vjet nga themelimi i Republikës së Turqisë.

Sipas nënpresidentit bullgar, Bullgaria dhe Turqia kanë marrë një shtytje të re në marrëdhëniet e tyre, duke dhënë si shembull takimin e fundit mes dy presidentëve Rumen Radev dhe Rexhep Taip Erdogan, pasuar nga nënshkrimi i marrëveshjes në sektorin e energjisë. Ajo kujtoi edhe forumin e biznesit të mbajtur së fundmi në Stamboll, në të cilin u shprehën interesat në fushat e turizmit, shëndetësisë dhe fushave të tjera.

“Është e rëndësishme që paqja, miqësia dhe mirëkuptimi të mbizotërojë në Ballkan dhe në vendet që ndajnë një kufi të përbashkët”, tha zëvendës presidenti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat