Dritan Abazoviq në Departamentin e Shtetit – takime me Escobarin e senator amerikan

Evropë

Dritan Abazoviq në Departamentin e Shtetit – takime me Escobarin e senator amerikan

Më: 22 mars 2023 Në ora: 16:18
Foto nga takimi

Në Departamentin amerikan të Shtetit ka arritur kryeministri në mandatin teknik të Malit të Zi, Dritan Abazoviq.

Ai raportohet se ka nisur takimin me të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Pas takimit me Escobarin, siç është paralajmëruar, do të ketë takime me kongresistë dhe senatorë të shumtë në Capitol Hill.

“Kjo pjesëmarrje do të konfirmojë përkushtimin e Malit të Zi për proceset dhe reformat e mëtejshme integruese dhe do të përmirësojë më tej mirëkuptimin e ndërsjellë që do të nxisë forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit”, ka pohuar ai.

Përveç takimeve me zyrtarët amerikanë, janë planifikuar takime me organizata të shumta në Uashington.

Kryeministri i Malit të Zi do të merr pjesë edhe në seancën e posaçme të Këshillit Atlantik.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat