Fundoset varka turistike në Itali, tre të vdekur e një i zhdukur

Evropë

Fundoset varka turistike në Itali, tre të vdekur e një i zhdukur

Më: 29 maj 2023 Në ora: 09:06
Pamje nga vendi i ngjarjes

Të paktën tre persona kanë vdekur pasi një varkë me më shumë se 20 pasagjerë, përfshirë turistë, u mbyt nga erërat e forta në liqenin Maggiore në veri të Italisë, thonë mediat lokale.

Sipas njoftimeve, një person është ende i zhdukur.

Varka u përmbys mbrëmjen e së dielës mes qyteteve Sesto Calende dhe Arona, raporton BBC, transmeton teve1.info

Shërbimi zjarrfikës i Italisë tha se 19 persona ishin të sigurt, por kërkimi i tyre vazhdoi për të zhdukurit.

Pesë persona u dërguan në spital pasi u shpëtuan. Raporte të pakonfirmuara në mediat italiane thonë se pasagjerët e anijes ishin britanikë, italianë dhe izraelitë.

Attilio Fontana, president i rajonit të Lombardisë, tha se “incidenti shumë i rëndë” ishte për shkak të motit të keq.

Varka ishte e gjatë 16 metra (52 këmbë) dhe ishte punësuar nga turistët, tha ai në Facebook.

Sipas mediave italiane, varka mbante rreth 25 persona të cilët po festonin ditëlindjen kur një stuhi u zhvillua mbi liqen, e cila më vonë u shndërrua në një “uragan të vogël”. Varka u përmbys dhe u fundos menjëherë më pas.

Të gjithë në bord hynë në ujë – por shumë nga pasagjerët notuan në breg ose u shpëtuan nga varka të tjera.

Zhytësit e shpëtimit dhe një helikopter u përpoqën për të ndihmuar në kërkimin në skajin jugor të liqenit dhe disa ambulanca dhe një ambulancë ajrore ndoqën vendin e ngjarjes.

Zona ka patur mot të keq gjatë ditës së fundit, me shërbimin meteorologjik të Italisë që ka lëshuar paralajmërime për stuhi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat