Çekia miraton rezolutën që mbështet anëtarësimin e shpejtë të Ukrainës në NATO

Evropë

Çekia miraton rezolutën që mbështet anëtarësimin e shpejtë të Ukrainës në NATO

Më: 1 qershor 2023 Në ora: 08:28
Foto ilustrim

Senati i Republikës Çeke ka miratuar një rezolutë për mbështetjen e anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

“Sot Senati i Republikës Çeke miratoi një rezolutë të rëndësishme për anëtarësimin e përshpejtuar të Ukrainës në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut,” tha kryetari i Rada Verkhovna të Ukrainës, Ruslan Stefanchuk.

Stefanchuk tha se rezoluta e miratuar, në veçanti, vë në dukje demonstrimin e vendosmërisë dhe gatishmërisë së Ukrainës për të mbrojtur vlerat euro-atlantike.

Sipas tij, dokumenti thotë se fitorja e Ukrainës në luftën me Federatën Ruse dhe anëtarësimi i Ukrainës në NATO janë në interes të sigurisë së Republikës Çeke.

Kryetari i Verkhovna Rada vuri në dukje gjithashtu se rezoluta thekson se Republika Çeke mbështet trajnimin e ushtrisë ukrainase, ofrimin e armëve dhe pajisjeve të tjera ushtarake për Ukrainën në koordinim me aleatët e saj.

Përveç kësaj, Stefanchuk shtoi se Senati i Republikës Çeke thekson në rezolutën se samiti i NATO-s në Vilnius duhet të konfirmojë një angazhim të fortë politik ndaj Ukrainës, sepse pranimi i Ukrainës në NATO do të forcojë ndjeshëm potencialin ushtarak të Aleancës dhe do të ruajë rendin ndërkombëtar bazuar në rregullat dhe rregulloret e OKB-së.

Kryeparlamentari ukrainas falënderoi miqtë çekë për mbështetjen e tyre ndaj Ukrainës. Kryetari i Verkhovna Rada Ruslan Stefanchuk do të bëjë një vizitë pune në Lituani, ku do të marrë pjesë në samitin e krerëve të parlamenteve të vendeve anëtare të NATO-s.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat