SHBA-ja do bazën e saj luftarake në Rygge, pritet që Norvegjia të miratoj vendimin!

Evropë

SHBA-ja do bazën e saj luftarake në Rygge, pritet që Norvegjia të miratoj vendimin!

Nga: Hamdi Rafuna Më: 5 qershor 2023 Në ora: 20:10
Foto ilustrim

Që në fillim të këtij viti, mund të ketë një aktivitet ndërtimi amerikan në aeroportin Rygge, nëse menaxheri i aeroportit e merr pranon kahjen!

Nëse ata duan që puna të shkojë shpejt, atëherë unë pres që Norvegjia të aprovoj mbrenda kërkesën mbrenda këtij viti ose menjëherë dhe të festojmë!Kjo është ajo që ne synojmë. Nuk është aspak e sigurt, por kjo është ajo që ne shpresojmë, thotë Thomas Harlem në Forumin Norvegjez të Mbrojtjes. Ai është komandant i 134 krahut ajror në stacionin ajror Rygge.

Amerikanët do të investojnë një total prej 2 miliardë NOK në fabrikën në Rygge.

Marrëveshja ushtarake me SHBA-në u nënshkrua në prill 2021 nga ministri i atëhershëm i Mbrojtjes Frank Bakke-Jensen.

Marrëveshja Suplementare e Bashkëpunimit për Mbrojtjen (SDCA) i lejon SHBA-së të bëjë marrëveshje në zona të caktuara norvegjeze për të modernizuar infrastrukturën dhe të drejtën e mundshme ekskluzive të përdorimit.

Rygge, së bashku me aeroportet në Sola dhe Evenes, përveç Ramsund Orlogsstasjon, ishin katër vendet ku do të krijoheshin "zonat e bashkuara".
 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat