BE premtoi mbështetje afatgjatë për Ukrainën në takimin historik të Kievit

Evropë

BE premtoi mbështetje afatgjatë për Ukrainën në takimin historik të Kievit

Më: 2 tetor 2023 Në ora: 16:04
Josep Borrell

Bashkimi Evropian premtoi të hënën mbështetje afatgjatë për Ukrainën ndërsa diplomatët më të lartë të bllokut u takuan në Kiev për një mbledhje të parë historike jashtë kufijve të bllokut.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, takimi erdhi pas rritjes së mosmarrëveshjeve midis anëtarëve të BE-së mbi mbështetjen për Ukrainën dhe ndërsa forcat e Kievit kanë arritur përfitime të kufizuara në një kundërofensivë kundër trupave ruse.

“Ne po mblidhemi në një takim historik të ministrave të jashtëm të BE-së këtu në Ukrainë, vend kandidat dhe anëtar i ardhshëm i BE-së”, tha në një deklaratë shefi i politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell.

Qëllimi i takimit ishte të “shprehim solidaritetin dhe mbështetjen tonë për popullin ukrainas”, tha ai, duke pranuar se tubimi “nuk ka për qëllim arritjen e përfundimeve dhe vendimeve konkrete”.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba i përshëndeti diskutimet si një sinjal të rëndësishëm të mbështetjes evropiane.

“Për herë të parë ndonjëherë këshilli i punëve të jashtme do të takohet jashtë kufijve të tij aktual – jashtë kufijve të Bashkimit Evropian – por brenda kufijve të ardhshëm të Bashkimit Evropian”, u tha Kuleba gazetarëve së bashku me Borrell.

Ndryshe, 27 vendet e BE-së kanë mbetur gjerësisht të bashkuara gjatë 19 muajve të luftës në mbështetjen e tyre për Ukrainën, duke goditur Rusinë me 11 raunde sanksionesh dhe duke shpenzuar miliarda euro për armë për Kievin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat