24-vjeçari që u bë kryeministri më i ri në Britani

Evropë

24-vjeçari që u bë kryeministri më i ri në Britani

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 07:53
William Pitt

Në moshën 24 vjeçare, William Pitt më 7 dhjetor 1783, bëhet kryeministri më i ri në moshë në Britani.

Ai kujtohet për politikat e tij kundër korrupsionit, reformat fiskale, shtimin e kompetencave për Dhomën e Komunave dhe bashkimin me Irlandën.

Pitt shërbeu si kryeministër për gjithsej 18 vjet e 343 ditë, duke e bërë atë kryeministrin e dytë më të gjatë në detyrë të të gjitha kohërave britanike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat