Finlanda do të hapë më shumë poligone të shenjëtarisë! Rusia zemërohet!

Evropë

Finlanda do të hapë më shumë poligone të shenjëtarisë! Rusia zemërohet!

Nga: H.Rafuna Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 16:18
Petteri Orpo

"Finlanda planifikon të hapë mbi 300 poligone të reja qitëse për të inkurajuar më shumë njerëz që të merren me këtë hobi, për hir të mbrojtjes kombëtare."

Kështu e hapi të hënën gazeta kryesore britanike The Guardian raportin e saj për Finlandën, kështu u shkrua edhe në The Telegraph, në të njëjtën ditë.

Të dy artikujt bazohen në programin qeveritar të Kryeministrit Petteri Orpo, i cili synon të rrisë numrin e të shtënave civile nga 670 në 1000 deri në fund të dekadës.

The Guardian shkruan gjithashtu se popullariteti i trajnimit të mbrojtjes ka shpërthyer dhe se ka pasur një "rritje të madhe" në numrin e finlandezëve që aplikojnë për një licencë për armë zjarri. Lajmet e gazetave britanike nuk kanë kaluar pa u vënë re në Rusi, raporton të mërkurën gazeta finlandeze Iltalehti. Ata shkruajnë se rastet kanë shkaktuar zemërim në shtetin fqinj.“Finlanda demonstron armiqësi të hapur ndaj vendit fqinj Rusia”, thuhet ndër të tjera në hyrje të gazetës ruse MK në pasqyrimin e rastit, titulli i shrimit, raportonë se finlandezët “po synojnë rusët”.!!

Gjatë një viti, finlandezët kanë 50,000 orë trajnimi, kjo shifër ishte 116,000 në vitin 2023. Qëllimi i organizatës është të trajnojë dhe edukojë qytetarët që të jenë të përgatitur dhe t'i mbijetojnë situatave të rrezikshme në jetën e përditshme dhe në kushte të jashtëzakonshme, shkruajnë ata në faqen e tyre të internetit. “Ne kemi një vullnet shumë të fortë për të mbrojtur vendin, thotë CEO Antti Lehtisalo për The Guardian. Ai thotë se pjesë e stërvitjes është qitja dhe se kjo krijon nevojën për më shumë poligone.

- Njerëzit duan të jenë pjesë e kësaj sigurie gjithëpërfshirëse, ndaj vijnë në kurset tona dhe pas kësaj na duhen më shumë poligone qitëse, thotë Lehtisalo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat