“Trashëgimtar i vogël i Napoleonit”, Rusia: Deklaratat e Macron janë turp për Europën

Evropë

“Trashëgimtar i vogël i Napoleonit”, Rusia: Deklaratat e Macron janë turp për Europën

Më: 28 shkurt 2024 Në ora: 11:57
Maria Zakharova

Rusia ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit francez Emmanuel Macron, për mundësinë e dërgimit të forcave ushtarake perëndimore për të zmbrapsur pushtimin rus në Ukrainë.

Pas raportimeve të së martës për një përgjigje ushtarake nga Rusia kundër Perëndimit në rast të vendosjes së trupave në Ukrainë, sot filluan sulmet personale ndaj presidentit francez që dukej se ishin marrë nga një fushatë zgjedhore e rivales së tij, Marine Le Pen.

Në veçanti, përfaqësuesja e shtypit e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, i quajti deklaratat e liderit francez “një turp për Francën”, duke thënë “le të vendosin francezët”.

“Kë do të dërgojë dhe ku?” tha ajo për mundësinë e dërgimit të forcave perëndimore në Ukrainë.

“Për të ruajtur strehën e Zelensky?” tha Zakharova.

Për më tepër, deklarata e Macron është një goditje ndaj heronjve tanë të Luftës së Dytë Botërore.

Lërini njerëzit e Francës të vendosin sot se si ndihen për këtë. Por kjo është një goditje ndaj njerëzve të koalicionit anti-Hitler që i dhanë Francës së sotme një vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, tha Zakharova.

Në të njëjtën kohë, ish-presidenti i Rusisë dhe nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Ruse, Dmitry Medvedev, e cilësoi Macron “trashëgimtar i vogël i Napoleonit”, lideri francez i shekullit të 19-të që tentoi një fushatë të pasuksesshme kundër Rusisë cariste.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat