Moti ekstrem godet Italinë, alarm i kuq në Veneto

Evropë

Moti ekstrem godet Italinë, alarm i kuq në Veneto

Më: 28 shkurt 2024 Në ora: 17:07
Itali

Departamenti i Mbrojtjes Civile vendosi pjesë të Venetos në alarm të kuq për mot ekstrem të mërkurën, pasi një valë shiu i rrëmbyeshëm dhe erëra të fuqishme vazhduan të godasin pjesën më të madhe të Italisë.

Pjesë të tjera të Venetos dhe Emilia-Romagna janë në alarm portokalli, niveli i dytë më i lartë, për shkak të motit frontal, i cili gjithashtu ka sjellë reshje të mëdha bore në zonat në lartësi.

Shërbimet në hekurudhën Milano-Venecia midis Vicenzës dhe Padovës mbetën të pezulluara të mërkurën pasi u ndërprenë të martën për shkak të rrezikut të përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut.

Shkollat në Vicenza u mbyllën të mërkurën si masë paraprake.

Reshjet e dendura të shiut kanë ngritur nivelin e shumë lumenjve, me disa në mënyrë të rrezikshme që të thyejnë brigjet e tyre.

Lumi Arno është ndër ata që po monitorohen nga afër.

Qyteti verior i Vicenzës është kursyer nga efektet më të këqija të përmbytjeve aktuale për shkak të pranisë së baseneve të mbajtjes, tha guvernatori i Venetos, Luca Zaia.

"Ne jemi duke përjetuar një ngjarje meteorologjike me një ndikim të fortë për shkak të karakteristikave të saj, dhe që duhet të katalogohet në historinë e rajonit të Venetos si një ngjarje e madhe përmbytjeje", tha Zaia pas reshjeve të mëdha të kohëve të fundit lanë disa pjesë të qytetit nën ujë.

“Ne kemi hequr tre milionë metër kub ujë nga Vicenza.

Është i gjithë uji që ndalojmë para se të arrijë në bodrumet e shtëpive.

Kjo është mënyra për të mbrojtur vendin”, shtoi ai, duke iu referuar bazës së mbajtjes së ndërtuar për të zbutur përmbytjet përgjatë rrugëve kryesore ujore.

"Duhen edhe një miliardë euro për të përfunduar punimet. Le të themi se po i testojmë jo me simulime, por me ujë të vërtetë. Është një përgjigje për ata që thonë se punimet nuk duhen bërë", vazhdoi ai.

Ne duhet të investojmë në një Plan Marshall për të financuar punimet hidraulike. Nuk është e vërtetë që duhet të pranojmë atë që na sjell natyra, nëse e kemi dëmtuar territorin me ndërtim, të paktën të ulim rrezikun me punime hidraulike”, përfundoi Zaia.

Guvernatori tha gjithashtu se shifrat e fundit të reshjeve ishin të krahasueshme me stuhinë Vaia në vitin 2018 dhe me të ashtuquajturën përmbytje të madhe të vitit 2010.

“Nëse punimet nuk do të ishin bërë do të përballeshim me një fatkeqësi tjetër,” vazhdoi ai.

Një nga zonat më të goditura nga përmbytjet është lagja përreth stadiumit Romeo Menti, ku megjithatë raportohet se fusha e lojës është e paprekur.

Përmbytjet kanë çuar gjithashtu në mbylljen e unazës së qytetit dhe rrugëve të tjera dhe kanë shkaktuar ndërprerje të shumta në shërbimet hekurudhore lokale dhe ndërqytetare,

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat