Alarmante, mbi 180 raste të reja me fruth në Britaninë e Madhe në katër javë

Evropë

Alarmante, mbi 180 raste të reja me fruth në Britaninë e Madhe në katër javë

Më: 29 shkurt 2024 Në ora: 09:12
Foto ilustrim

Britania e Madhe po fillon një fushatë për të vaksinuar fëmijët, deklaruan autoritetet shëndetësore, duke paralajmëruar një rënie të shkallës së vaksinimit ndërsa vendi po përballet me një shpërthim të përkeqësuar të fruthit.

Imunizimi rutinë i fëmijëve në Britani kundër sëmundjeve infektive duke përfshirë fruthin, shytat, rubeolën, difterinë dhe poliomielitin ka rënë gradualisht gjatë dekadës së fundit, gjë që është përkeqësuar më tej që nga fillimi i COVID-it.

Vitin e kaluar, UNICEF pretendoi se njerëzit në mbarë botën kishin humbur besimin në rëndësinë e vaksinave rutinë të fëmijërisë gjatë pandemisë.

Dezinformimi, ulja e besimit te qeveritë si dhe polarizimi politik, që çoi në ngurrimin në rritje të prindërve për të vaksinuar fëmijët e tyre, u përmendën si shkak.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat